Nowa klasyfikacja jakościowa EPAL optymalizuje stosowanie i wymianę europalet EPAL
KOMUNIKAT PRASOWY
Kiedy europaleta przestaje być wymienialna? Czy uszkodzenia drewna lub przylegające etykiety obniżają jakość europalety? Po czym rozpoznać, że paleta jest odpowiednia do stosowania w regałach wysokiego składowania? Jaka jakość jest optymalna dla procesów zautomatyzowanych? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w klasyfikacji jakościowej i warunkach wymiany EPAL, których nowa wersja została uchwalona przez Zarząd EPAL.
European Pallet Association e.V (EPAL)
Düsseldorf, 2 listopada 2021 r.
European Pallet Association e.V. (EPAL), w ścisłej współpracy z przedstawicielami sektora handlu i spedycji oraz usługodawcami w zakresie palet i zakładami naprawczymi, opracował nową wersję klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany. Zmieniona klasyfikacja jakościowa EPAL nadal zawiera znane na rynku rozróżnienie między nowymi europaletami EPAL i używanymi europaletami EPAL w klasach A, B i C. Jako nowa grupa wyszczególnione zostały palety niesortowane typu mix, które przez uczestników poolu wymiany EPAL wymienianie są bezpośrednio, a ich dopuszczalny skład uzgadniany jest indywidualnie.
Klasyfikacja jakościowa daje użytkownikom europalet EPAL łatwą możliwość uzgodnienia dostawy używanych europalet EPAL określonej jakości, odpowiadającej indywidualnym wymaganiom danego użytkownika, w ramach ich zakupu lub wymiany. Zwiększa to efektywność stosowania używanych europalet EPAL.
– Jedną z największych zalet poolu europalet EPAL jest elastyczne stosowanie europalet EPAL wszystkich klas wiekowych i jakościowych zgodnie z różnymi wymaganiami rozmaitych branż i przedsiębiorstw. Nowa klasyfikacja jakościowa EPAL sprawia, że staje się to jeszcze łatwiejsze i efektywniejsze – mówi Jean-Philippe Gaussorgues, prezes EPAL France i wiceprezydent EPAL.
W ostatnich latach klasyfikacja jakościowa EPAL nieustannie nabierała coraz większego znaczenia. Kiedy w roku 2011 jej pierwotna wersja została stworzona wspólnie przez EPAL Niemcy i GS1 Germany dla niemieckiego rynku, przejęły ją również liczne Komitety Narodowe EPAL w innych krajach. Rosnącą popularność klasyfikacji jakościowej EPAL wyraźnie widać także na podstawie zwiększonych zapytań ze strony użytkowników. Odpowiadając na zainteresowanie rynku, EPAL postanowił jeszcze dokładniej i jaśniej sformułować kryteria rozróżniające poszczególne klasy jakościowe, uwzględniając przy tym jeszcze silniej wymagania praktyczne oraz międzynarodowy charakter stosowania klasyfikacji jakościowej. Do końca 2021 r. nowa wersja klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany dostępna będzie w ponad 20 różnych językach. Na początku roku 2022, dla jeszcze większego ułatwienia stosowania jej w praktyce, klasyfikacja jakościowa pojawi się również w aplikacji EPAL.
Roman Malicki, prezes Polskiego Komitetu Narodowego EPAL i członek Zarządu EPAL podkreśla:
– Transgraniczne łańcuchy dostaw i postępująca cyfryzacja zarządzania paletami wymagają jednolitych na skalę międzynarodową oraz zrozumiałych dla użytkowników zasad stosowania i wymiany europalet EPAL. Uchwalona właśnie przez wszystkie Komitety Narodowe EPAL nowa wersja klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany polepsza wymianę palet w całej Europie.
Wraz z klasyfikacją jakościową, w nowym i nowoczesnym układzie graficznym opublikowane zostały także warunki wymiany EPAL. Bezproblemowa wymiana europalet EPAL i licencjonowana naprawa uszkodzonych europalet EPAL wymagają jasno określonych zasad. Przedstawienie warunków wymiany EPAL w nowej wersji jeszcze lepiej wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
– Warunki wymiany EPAL są fundamentem, na którym opiera się cały pool wymiany europalet EPAL. W tej kwestii nowa wersja klasyfikacji jakościowej i warunków wymiany nic nie zmienia. Bez uzgodnienia dostawy palet określonej klasy jakości według klasyfikacji jakościowej EPAL w przyszłości nadal obowiązywać będą jedynie warunki wymiany EPAL – zaznacza Pierre Clénin, dyrektor zarządzający EPAL Szwajcaria i członek Zarządu EPAL.
Klasyfikacja jakościowa i warunki wymiany EPAL w j. polskim dostępna jest do pobrania pobrania poniżej, a w innych, licznych wersjach językowych na stronie internetowej EPAL (www.epal.eu).