EPAL członkiem Logistics Hall of Fame
KOMUNIKAT PRASOWY
Podczas uroczystej gali w Berlinie dnia 29 listopada 2022 r. European Pallet Association e.V. (EPAL) został wraz z innymi osobami i organizacjami przyjęty do członków Logistics Hall of Fame.
29 listopada 2022 r. Logistics Hall of Fame wyróżnia międzynarodowe osobowości, które wniosły szczególne zasługi dla rozwoju logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw – głosi informacja na stronie internetowej Logistics Hall of Fame. EPAL cieszy się, że jako pionier paletowy od tej chwili zaliczony został do tego grona i dziękuje za związane z tym wyróżnieniem uznanie dla całego poolu europalet EPAL, licznych użytkowników europalet EPAL i licencjobiorców, który poprzez produkcję i naprawę europalet EPAL umożliwili ten wielki sukces.
Z okazji ogłoszenia wyróżnienia Bernd Dörre, CEO EPAL, w pisemnym wywiadzie odpowiedział na różne pytania ze strony Logistics Hall of Fame:
Jakie było najważniejsze wydarzenie w historii palety w aspekcie Waszych osiągnięć?
Najważniejsze wydarzenie miało miejsce w roku 1989, a więc dwa lata przed założeniem EPAL – otwarcie granic między Europą Zachodnią i Wschodnią, które wcześniej dzieliły Europę. Wraz z wolnością ludzi nadeszła także swoboda przepływu towarów, a nośnikiem ładunku tej nowej wolności była europaleta EPAL.
Stowarzyszenia paletowe, do 1989 r. zorganizowane jedynie na poziomie krajowym – w Niemczech założona w 1977 r. organizacja Gütegemeinschaft Paletten e.V. – błyskawicznie rozpoznały, że szybko rosnący przepływ towarów w już teraz niepodzielonej Europie potrzebuje jednolicie unormowanej, wysokojakościowej i wymienialnej europalety. I na sukces nie trzeba było długo czekać. Krótko po założeniu EPAL w roku 1991 przez stowarzyszenia EPAL w Niemczech, Francji i Szwajcarii, powstały dalsze organizacje EPAL w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i wielu innych krajach Europy. Rozbudowana sieć producentów i użytkowników europalet EPAL oraz niezliczone towary transportowane na europaletach EPAL łączą dziś ludzi w całej Europie i wielu krajach na całym świecie.
Narodzinami EPAL i poolu wymiany europalet EPAL, a tym samym bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w historii europalety EPAL, było przezwyciężenie podziału Europy.
Znaczenie i sukces EPAL widać także w liczbach:
W roku 2021 po raz pierwszy wyprodukowanych zostało ponad 100 milionów europalet EPAL, a w obiegu znajduje się – tylko ostrożnie szacując – ok. 625 milionów europalet EPAL. Tym samym EPAL jest bezkonkurencyjnie największym poolem europalet na świecie.
Dzięki dużej liczbie znajdujących się w obiegu europalet EPAL i ponad 1.500 zakładom produkcyjnym i naprawczym EPAL użytkownicy z sektorów handlu i przemysłu w każdej chwili zaopatrywani są w europalety EPAL. W przeciwieństwie do innych poolów, w poolu wymiany EPAL po wybuchu wojny w Ukrainie nie wystąpiły żadne zakłócenia w zaopatrywaniu użytkowników w europalety. Licencjobiorcy EPAL w pierwszym półroczu 2022 r., mimo wojny i sankcji, zwiększyli produkcję europalet EPAL o 6,25 milionów (+12,5%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym EPAL w imponujący sposób wykazał się szczególnie ważną w tym czasie rezyliencją w zaopatrywaniu w palety poolu europalet EPAL.
W obliczu jakich wyzwań stoi paleta?
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez europalety EPAL, ale tym samym łączy ją ze światem centralne wyzwanie – pokonanie zmian klimatycznych ze wszelkimi ich skutkami dla środowiska i człowieka.
W obecnym roku doświadczyliśmy w wielu krajach nadzwyczajnych upałów i suszy oraz związanych z tym pożarów lasów i szkód drzewostanu i natury. Wykorzystywanie drewna w gospodarce i przemyśle będzie w przyszłości możliwe wyłącznie, jeżeli będzie ono częścią zrównoważonej gospodarki leśnej i odpowiedzialnego korzystania z surowca, jakim jest drewno. Europalety EPAL i pool wymiany EPAL już od wielu lat spełniają te wymogi. Europalety EPAL w przeważającej mierze produkowane są z drewna regionalnego i certyfikowanego, a używanie i wymiana europalet EPAL przez okres wielu lat znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na drewno. Korzystanie w przewadze z energii odnawialnych i całkowity recykling dopełniają pozytywny bilans klimatyczny i środowiskowy europalety EPAL. Wyzwaniem nadchodzących lat będzie zachęcenie do stosowania i wymiany europalet EPAL w otwartym poolu wymiany jeszcze większej liczby przedsiębiorstw i w jeszcze większej liczbie krajów, a przez to wniesienie jeszcze większego wkładu logistyki i przemysłu opakowań w ochronę klimatu.
Jakie są plany na przyszłość palety?
Sukces europalety EPAL jest bezpośrednio związany z wymianą palet w otwartym poolu wymiany EPAL, wzorcowym przykładzie działającej gospodarki cyrkularnej. Przyszłość europalety EPAL będzie nadal oznaczała jeszcze większe ułatwienie i ulepszenie stosowania i wymiany europalet EPAL w otwartym poolu wymiany.
Kluczowym instrumentem będzie dalsza cyfryzacja procesów, w których występuje europaleta EPAL. Następnym krokiem na tej drodze jest serializacja europalety EPAL, która użytkownikom z logistyki, handlu i przemysłu umożliwi indywidualne zbieranie informacji o lokalizacji i ładunku.
Równocześnie w EPAL Innovation Lab, warsztacie przyszłości EPAL, nieustannie szukamy rozwiązań dla logistyki jutra. Będąc w bezpośredniej wymianie z użytkownikami europalet EPAL i licznymi usługodawcami w otwartym poolu wymiany EPAL, już dzisiaj EPAL przygotowuje się na następne dziesięciolecia europalety.
Gdybyście dziś mieli możliwość ponownego wynalezienia palety, co zrobilibyście inaczej?
Europaleta istnieje od ponad 60 lat, europaleta EPAL od ponad 30 lat, a w tym czasie konstrukcja i wygląd europalety prawie się nie zmieniły. Jest tak w przypadku tylko niewielu innych udanych produktów i powodów ku temu jest kilka:
Produkcja europalet EPAL z drewna jest idealna dla stabilności i bezpieczeństwa, a także dla zrównoważonego rozwoju logistyki towarów. Równocześnie wymiary europalety EPAL są dziś jednymi z niewielu standardów przemysłowych, na których opierają się wymiary ciężarówek, magazynów i regałów, przenośników taśmowych, kartonów i wielu innych produktów. Nie bez powodu europaletę nazywa się często miarą wszechrzeczy. Każda zmiana czy wynalezienie europalety EPAL na nowo, wywróciłoby cały świat logistyki do góry nogami.
Jeżeli jednak spojrzymy wstecz na wynalezienie europalety, to dzięki naszej dzisiejszej wiedzy od razu „wynaleźlibyśmy” światową wymianę europalet jako niezbędną część europalety. W rzeczywistości otwarta i wolna wymiana europalet była początkowo tylko wynikiem przypadku. Wyłącznie dzięki długoletniej pracy EPAL i stowarzyszeń narodowych w wielu krajach rozwinęła się swoista kultura wymiany palet, która dziś stanowi nierozerwalną część zrównoważonej logistyki. I to ową kulturę otwartej wymiany paletowej i europaletę jako standard logistyczny we wszystkich krajach świata wynaleźlibyśmy razem z europaletą. Właśnie nad tym pracujemy w EPAL każdego dnia.
O EPAL:
Międzynarodowe stowarzyszenie European Pallet Association e.V. (EPAL) zajmuje się organizacją poolu wymiany europalet EPAL. Europalety EPAL są fundamentem łańcuchów dostaw w przemyśle i handlu w Europie. Marka EPAL symbolizuje jakość, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój w logistyce.
Pool wymiany EPAL liczy obecnie ok. 625 mln znajdujących się w obiegu europalet EPAL oraz ok. 20 mln palet skrzyniowych EPAL i jest największym otwartym poolem wymiany palet na świecie. Ponad 1.500 licencjobiorców EPAL na całym świecie produkuje i naprawia europalety oraz inne nośniki ładunku EPAL. EPAL jest organizacją non-profit. Założony w 1991 roku jako międzynarodowe stowarzyszenie na rzecz wymienialnych europalet, EPAL działa dziś aktywnie poprzez swoje organizacje narodowe i przedstawicielstwa w ponad 30 krajach. Działalność EPAL skupia się na organizacji międzynarodowego poolu wymiany europalet EPAL oraz zapewnianiu jakości produkcji i naprawy europalet, palet skrzyniowych i innych nośników ładunku EPAL.
Pool wymiany europalet EPAL ze swoimi zasadami ponownego użycia, wymiany, naprawy i recyklingu jest już od ponad trzydziestu lat pionierem zrównoważonej gospodarki cyrkularnej. Drewniane europalety EPAL stanowią ważny wkład w ochronę klimatu. Absorbują CO2, pozwalają na unikanie odpadów, a poprzez ponowne użycie, wymianę, naprawę i recykling poprawiają bilans emisji CO2 użytkowników z sektorów przemysłu, handlu i logistyki.